a
M

Drew University Celebrates Student Achievement

Students recognized at the College of Liberal Arts Awards Ceremony

April 2024 – More than 80 Drew University students were recognized for academic excellence at the annual College of Liberal Arts Awards.

President Hilary L. Link, PhD, opened the ceremony by congratulating the students on their achievement during the academic year and reminded soon-to-be-graduating seniors that they “always have a home at Drew.”

Hosted by Dean of Arts & Sciences Ryan Hinrichs, the celebration continued with a reception for the students, their families, and faculty and staff mentors. The community was invited to view the Senior Art Show on display in the Korn Gallery.

And the winners were:

Stanley Prescott Hooper Memorial Prize – Studio
Catherine Maida

Stanley Prescott Hooper Memorial Prize – Art History
Nadja Ifill, Maura Kelly, Charlotte Reing

Winifred Baldwin Fellowship
Michelle Lombardi, Harris Naqvi, Molly Reidmiller, Ange Wunderle

Slipper-McClintock Prize
Ellie Poethke

Award in Science or Novartis Award in Science – Biochemistry
Grace Solomon

Anna-Lisa Barofsky Prize in Biology
David Hoyt

Award in Science or Novartis Award in Science – Biology
Jaden Mena

Accounting Award
Thomas Shuman

Business Award
Lauren Cagliostro, Jagger Kebea, Yutong Xin

Finance Award
Renzo Bass, Luis Enrique Lopez Rios

Marketing Award
Olivia Oberlin, Sierra Walker

James Lyman McFadden Award
Alexandra McCarren

Award in Science – Chemistry
Aline Kruger

Class of 1985 Senior Gift Award Prize
Eden Linton

Thomas D. Sayles, Jr. Student Award for Outstanding Service to the Community
Jennifer Arias

Shilpa Raval Memorial Prize in Classics
Val Montrone

Award in Science – Computer Science
Henry Arthur

Transfer Student Senior Impact Award
Kathleen Frazier

Transfer Student Academic Award
Mira Cohen, Parker Hough, Lorenzo Occhialini

Jerome Cranmer Prize in Economic History
Joseph Rojek

Economics Department Prize
Nia Zeikidze

Economics Department Service Prize
Luke Stevens

John G. Berg Jr. Memorial Prize
Sarah Selim

Christopher Goin Memorial Prize
Shey Barooah

Robert Chapman Poetry Prize
Amyrose Bertolino, Madison E Delaney (runner-up)

Academy of American Poets Prize
Shay Al-Aydi

Ralph R. and Ruth K. Johnson Shakespeare Prize
Sylvia Ferreira

Peter Jennings Prize
Michelle Lombardi

Grace K. Weggeland Prize
Jennifer Arias

Leavell-Oberg Prizes in History
Val Montrone, Isla Ubiles

Walter F. and Alice Gorham Foundation, Inc. Prize in Jewish Studies
Maya Samuelson

Steve A. Lemanski Prize
Muhammad Mir

Award in Science or Novartis Award in Science – Mathematics
Ange Wunderle

Annual Awards in Music
Maddie Ortiz

Tracey J. Shors Neuroscience Prize
Megan Slater

Award in Science or Novartis Award in Science – Neuroscience
Harris Naqvi

Arnold S. Boxer Memorial Prize in Physics
Donovan Dowling

Marshall C. Harrington Prize in Physics and Astronomy
Henry Arthur

John F. Ollom Prize in Physics
Andzani Mthenjane

Award in Science or Novartis Award in Science – Physics
Kayla Coughlin

Robert Fisher Oxnam Prize
Paula Zafalon

Janet T. Siler Memorial Prize – Best UN Paper
Christine Joseph

Janet T. Siler Memorial Prize – Spirit of UN
Lauren Geiger

Ewing Distinguished Political Science Major – Performance and Comprehension
Tyler Cochran-Branson, Chekwube Okunowo

Ewing Award for Leadership and Public Service
Molly Reidmiller

James Higgins Memorial Prize
Lauren Geiger

Allen Ware Rodes Memorial Prize
Michele Pepaj

Jane Brown and Albert Norton Wettstein Prize
Lauren Geiger

Irene Weyer Memorial Prize
Abby Bernecker

James A. McClintock Award for Excellence in Psychology – Science of Psychology
Hayden Mattson

James A. McClintock Award for Excellence in Psychology – Principles and Ideals
Eslianette Pagan

Psi Chi Research Award
Grace Rinehart

Psi Chi Community Service Award
Sam Antin, Emma Dipatri

The Jonathan W. Reader Award in Public Health
Elisabeth Sauerman

Sidney Udenfriend Prize
Yuguo Chen

Dr. George deStevens Award for RISE Research
Jay Khandelwal

Class of 1988 Senior Gift Endowed Prize
Felix Ban

James O’Kane Award
CJ Buchanan

Elbridge and Edna Smith Prize
Abby Pereira

Class of 1983 Senior Gift Award
Maddy Hilferty, Amira Mutakabbir, Nicole Sydor

Hardin Prize
Robbie Angarone, Andrew Lora, Eslianette Pagan

LGBTQ Student Activist Prize
Victoria Vermilye

Norman Guy Prize in Speech
Dalton Gogola, Simone Kelly, Sarah Silverberg

President’s Award in Theatre Arts
Avelina Rivezzo-Weber

Robert Fisher Oxnam Ensemble Studio Theatre Award in Playwriting
Grace Ballard, Seth Okumura

Albert Norton Wettstein Prize
Parker Hough, Dylan McCormick

Chauncey Lester and Elsie Stewart Benedict Memorial Prize
Aurora Field, Faith Sirdashney

Pearl Primus Award
Avelina Rivezzo-Weber

Rumi Prize in Choreography
Angelae Wunderle

Bessie Stak Schiffman Award for Excellence in Women’s Studies
Katja Zengel

Raval Prize in Women’s Studies & Humanities
Jo Cavallaro, Skylar Tanski

Related Posts

Drew University Marketing Students Semi-Finalists in Effie Collegiate Program

Leila Ksiyer C’24 and Preethi Rao C’24 receive a nod from the preeminent advertising award

READ MORE about Drew University Marketing Students Semi-Finalists in Effie Collegiate Program

Class of 2023 Outcomes: Harrison Neal C’23

Harrison’s always had a sense of adventure – and at Deutsche Bank it’s no different. He’s able to be himself by exploring his surroundings and taking on exciting challenges.

READ MORE about Class of 2023 Outcomes: Harrison Neal C’23

Drew University Class of 2024 Outcomes: Luke Stevens C’24

Investment Manager/Financial Advisor at Great Hill Advisory

READ MORE about Drew University Class of 2024 Outcomes: Luke Stevens C’24